صفحه ارایی چیست؟

هر آنچه که باید درباره ی صفحه آرایی بدانید

بسیاری از نویسندگان، مترجمان و ناشران تازه کار با این تفکر که صرفا متن کتاب خوانا و روان باشد، زمان کمی را صرف صفحه آرایی و صفحه بندی کتاب می کنند؛ در نتیجه فروش آنها به شدت افت می کند. صفحه آرایی یکی دیگر از فعالیت‌های مهمی است که باید با دقت بالایی انجام شود.

در این محتوا کارشناسان ما در شبدا قصد دارند شما را از میزان اهمیت صفحه آرایی آگاه سازند؛ از شما می خواهیم ما را تا انتهای محتوا همراهی کنید.

چرا صفحه آرایی دارای اهمیت زیادی است؟

قبل از هرچیز، قصد داریم سوالی در این زمینه از شما بپرسیم؛ تصور کنید برای خرید کتاب به کتابفروشی مراجعه کرده اید، کتاب مورد نظر شما با دو نشر متفاوت به چاپ رسیده است، یکی از آن دو طراحی جلد و صفحه آرایی زیبا و مرتبی دارد، اما صفحه آرایی دیگری از کیفیت پایین تری برخوردار است. شما کدام کتاب را انتخاب می کنید؟ قطعا کتابی که صفحه آرایی آن با کیفیت و طراحی جلد آن جذاب تر است را انتخاب خواهید کرد.

برخی از کتاب‌ها به دلیل جلد زیبا و صفحه آرایی چشم نوازی که دارند، بسیاری از افراد جذب آنها می شوند و آنها را خریداری می کنند. اگر میخواهید یک صفحه آرایی بی نظیر داشته باشید، حتما سفارش چاپ دیجیتال کتاب تان را در شبدا ثبت کنید.

همچنین صفحه آرایی درست و اصولی و با کیفیت، چشم‌های خواننده را خسته نمی کند و اشتیاق آن را برای خواندن ادامه مطالب، بیشتر می کند. به طور کلی این فعالیت بسیار مهم نقش بزرگی در افزایش آمار کتابخوانی در بین مردم را دارد.

هدف صفحه آرایی کتاب

بسیاری از افراد اطلاعات اندکی درباره صفحه آرایی دارند و نمی دانند چه فعالیت‌هایی شامل صفحه آرایی و صفحه بندی می شود؛ فعالیت‌هایی مانند: استفاده از تصاویری که مرتبط با متن باشد، تنظیم فونت مناسب برای هر کتاب، رعایت فاصله مشخص بین متون، تنظیم اندازه مناسب حاشیه متون، فصل بندی کتاب و… جزو فعالیت‌های صفحه آرایی هستند.

صفحه ارایی و اهداف آن

تمامی این فعالیت‌ها باعث می شوند، انتقال مفهوم کتاب افزایش یابد و خواننده فهم و درک بیشتری نسبت به کتاب پیدا کند.

 

اصول صفحه آرایی کتاب به چه صورت است؟

صفحه آرایی در هر کتاب با توجه به قطع کتاب، تعداد صفحات، موضوع و… فعالیت‌های خاص خود را دارد و نمی شود برای تمامی کتاب‌ها یک فرآیند مشخص و یکسان را پیاده سازی کرد.

به طور کلی صفحه آرایی دارای اصول و جنبه‌های مختلف است که هر کتاب در هر یک از آن جنبه‌ها باید مورد بررسی قرار گیرد و تغییرات لازم بر روی آن اعمال شود؛ در این صورت کتابی با کیفیت وارد بازار می شود و میزان فروش و تجدید چاپ آن افزایش می یابد. اگر از نظر مالی دارای محدودیت هستید، شبدا با کمترین کازمرد صفحه آرایی شما را بر عهده میگیرد. برای اطلاع از صفر تا صد قیمت چاپ دیجیتال کتاب با مشاورین ما درشبدا تماس حاصل فرمایید.

در این بخش قصد داریم شما را با اصول صفحه آرایی کتاب مانند: حاشیه بندی درست صفحات، استفاده از فونت مناسب، به کارگیری تصاویر و اشکال مرتبط با متن، ترتیب صحیح اجزای کتاب، نکات ساختاری متن، رنگ بندی درست صفحات و…، آشنا کنیم.

حاشیه بندی درست در صفحه آرایی

معمولا افراد کتابخوان برای نوشتن خلاصه برداری‌های خود، نوت برداری و نوشتن دیدگاه خود از حاشیه متون استفاده می کنند. همچنین در کتاب‌های درسی مدارس، معمولا حاشیه‌های کتاب از نکات اضافه‌ تر و سوالات مربوط به متن پر می شود. اما تا به حال به این فکر کرده اید که در اصل حاشیه‌های کتاب برای چه چیزی هستند؟ یکی از مهمترین فعالیت‌های صفحه آرایی، حاشیه بندی درست و دقیق است و هر کتاب دارای سه حاشیه است:

  • حاشیه بالایی: معمولا در حاشیه بالایی، شما میتوانید یک سری اطلاعات مربوط به کتاب را مشاهده کنید؛ مانند: شماره صفحه، فصل کتاب و نام کتاب.
  • حاشیه پایینی: در حاشیه پایینی معمولا فضای آن کمی بیشتر از فضای بالایی است و علاوه بر اینکه خبر از اتمام جملات به خواننده می دهد، در برخی از صفحات محل قرار گیری پاورقی است؛ همچنین در این فضا می توانید نکته برداری‌های بیشتری را بنویسید.
  • حاشیه بیرونی: حاشیه بیرونی یا حاشیه‌های کناری، محل قرار گیری انگشتان دست برای نگه داشتن کتاب است؛ بنابراین میزان فاصله حاشیه‌های بیرونی با متون بسیار مهم است؛ در صورت کم بودن فاصله، انگشتان بر روی متن کتاب قرار می گیرد و مطالعه را دشوار می کند.

استفاده از فونت مناسب در صفحه آرایی

اندازه و شکل فونت در هر کتابی متفاوت است؛ مثلا در کتاب‌های داستان کودکانه، صفحه آرایی نقش پررنگ تری دارد، زیرا در این نوع کتاب‌ها متن‌ها کوتاه، ساده و کم هستند و میزان تصویرگری‌های کتاب برای انتقال مفهوم متن به کودک بیشتر است و اندازه فونت در کتاب‌های کودکانه درشت تر است؛ اما در کتاب‌هایی مانند رمان و کتاب‌های علمی، فقط در صورت لزوم و برای فهم بیشتر مطالب از تصاویر استفاده می شود و اندازه فونت کتاب‌ها به دلیل حجم زیاد مطالب، نسبت به کتاب‌های کودکانه ریزتر است. برای اینکه یک فونت عالی در چاپ دیجیتال کتاب کودک داشته باشید با کارشناسان شبدا در این باره پرس و جو کنید.

به کارگیری تصاویر و اشکال مرتبط با متن

بسیار از افراد هنگام خرید کتاب، کتابی را که دارای تصاویر، اشکال و نمودار های زیادی باشد را به کتابی که صرفا محتوا محور و بدون تصویر است، ترجیح می دهند. تصاویر، اشکال و نمودارها به خواننده کمک می کنند تا با متن بیشتر ارتباط بگیرد و منظور نویسنده را بهتر درک کند.

به کارگیری تصاویر و اشکال در هر کتاب متفاوت است؛ مثلا در کتاب‌های علمی معمولا تصویر بالا و توضیحات مربوط به تصویر در پایین عکس قرار می گیرد، در کتاب‌های آشپزی معمولا عکس در سمت راست و دستور پخت غذا در سمت چپ قرار می گیرد. بنابراین اگر می خواهید تصویرگری کتاب را خودتان انجام دهید باید دانش و اطلاعات کافی درباره ی این کار داشته باشید تا کتابی چشم نواز و با کیفیت منتشر کنید.

ترتیب صحیح اجزای کتاب در صفحه آرایی

هر متنی با توجه به هدفی که دارد، دارای اجزای مختلفی است، مانند: بخش مقدمه، بدنه اصلی و نتیجه گیری. کتاب‌ها نیز دارای سه بخش پیش از متن یا مقدمه، متن اصلی یا بدنه اصلی متن و پس از متن هستند. در هر یک از این بخش‌ها باید مطالب مرتبط با همان بخش قرار گیرد؛ مثلا در قسمت پیش از متن، در ابتدا عنوان کتاب، شناسنامه، فهرست کتاب و مقدمه قرار می گیرد.

نکات ساختاری متن در صفحه آرایی

برخی از قواعد متن مانند تیتر بندی، پاراگراف بندی و لایه بندی، اگر به درستی انجام نشود علاوه بر اینکه متن کتاب از نظر ظاهری زیبایی خود را از دست می دهد، بلکه هنگام خواندن متن تمرکز خواننده از بین می رود و انتقال مفهوم و درک آن برای خواننده دشوار می شود.

بنابراین اگر می خواهید توسط منتقدان و دیگر ناشران مورد انتقادهای زیاد قرار نگیرید، به شما توصیه می کنیم این بخش از فعالیت را جدی بگیرید و چاپ دیجیتال کتاب را به شبدا پسپارید.

رنگبندی در صفحه آرایی

برخی از کتاب‌ها به صورت سیاه و سفید چاپ می شوند مانند رمان‌ها و برخی از کتاب‌ها به صورت رنگی به چاپ میرسند مانند کتاب‌های کودکانه، برخی از کتب سنین نوجوان و برخی از کتب اشعار.

اصول رنگ بندی در هر کتابی متفاوت است، در برخی کتاب‌ها باید از رنگ‌های زیادی استفاده شود و در برخی کتاب‌ها استفاده بیش از حد از رنگ‌ها کیفیت کتاب را پایین می آورد. با شناخت درست و کسب دانش درباره ی روانشناسی رنگ‌ها و استفاده اصولی از آنها در کتاب‌، می توانید کتابی جذاب را منتشر کنید و خواننده‌های زیادی را به سمت کتاب خود جذب کنید. 

حرف آخر

به طور کلی صفحه آرایی درست و اصولی به شما کمک می کند کتاب شما توسط افراد زیادی خوانده و دوست داشته شود. برای این کار بهتر است کتاب خود را به دست فردی ماهر و با سابقه بسپارید. انتخاب یک مرکز چاپ معتبر در کیفیت و فروش کتاب بسیار تاثیرگذار است. شبدا با ارائه خدمات متعدد در چاپ دیجیتال کتاب در زمینه گسترش علم و فرهنگ قدم برداشته و تمامی موانع سر راه نویسندگان و ناشران را هموار ساخته است. یکی از خدمات ما صفحه آرایی و ویراستاری کتاب شماست که توسط باتجربه ترین و حرفه ای ترین افراد در این زمینه انجام میپذیرد. ما در شبدا مفتخریم که در مسیر آگاهی و دانش جامعه با شما دوست داران کتاب همراهیم. برای اطلاع از خدمات میتوانید با مشاورین ما در شبدا تماس حاصل فرمایید. باتشکر از توجه و همراهی شما.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *

با ما کار کنید

۹:۰۰ صبح - ۷:۰۰ شب

برای ما بنویسید

Shabdadigital@gmail.com

با ما تماس بگیرید ۹ صبح - ۸ شب

۰۹۱۲ ۲۸۸ ۵۲۵۴