صفر تا صد قیمت چاپ دیجیتال کتاب

امروزه بیش‌تر افراد تمایل بیشتری به چاپ کتاب با تیراژ کم دارند. این موضوع می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. دلایلی که بعضی از آن‌ها منحصر به زمان حاضر است و بعضی از آن‌ها خیر. نکته‌ی حائز اهمیت در این بحث، قیمت چاپ دیجیتال کتاب و خروجی‌ای که افراد از کتاب‌شان انتظار دارند می‌باشد.

چرا چاپ دیجیتال کتاب؟

برخی از دوستان نویسنده و مترجم که تازه شروع به‌کار کرده‌اند و برای شروع تمایل دارند قلم خود را محک بزنند معمولا مایل به چاپ کتاب با تیراژ کم هستند. یا دانشجویانی که جهت ارائه پایان نامه خود، دلیلی برای چاپ در تعداد بالا ندارند.

گاهی هم نویسندگان و مترجمان تمایل به چاپ با تیراژ کم دارند، تا ابتدا از کیفیت چاپ مطمئن شوند سپس اقدام به چاپ نهایی کنند.

دانشجویانی که اثری جدید و نوآورانه  گردآوری یا خلق کرده‌اند و نگران هستند که مبادا از اثر آن‌ها دزدی و سوء استفاده شود می‌توانند جهت ثبت اثر به نام خود کتاب‌شان را با تیراژ کم چاپ کنند.

دوستانی که می‌خواهند سنجش بازار را انجام بدهند و بعد در صورت موفق بودن، اثر خود را گسترده‌تر منتشر کنند.

نویسندگان و مترجمانی که می‌خواهند تعدادی از کتاب‌های‌شان را تقدیم افرادی کنند و تمایل دارند این تعداد کتب‌ها ویژه‌تر چاپ شود.

بنا به هر دلیل دیگری نویسنده و مترجم ممکن است مایل باشد که کتابش را با تیراژ کم چاپ کند؛ با وجود چاپ دیجیتال چاپ کتاب با تیراژ کم، هزینه‌ی پایینی دارد و راهگشاست.
در ادامه پارامترهای موثر در قیمت 
چاپ دیجیتال کتاب را با هم می‌خوانیم.

چاپ دیجیتال کتاب ارزان برای چه کسانی مناسب است؟

بسیاری از ناشرها برای این‌که نیازهای خود را در بازه‌های هفتگی برطرف کنند و به تدریج کتاب‌های خود را وارد بازار نمایند از روش چاپ دیجیتال استفاده می‌کنند و کتاب‌ها را به صورت هفتگی سفارش می‌دهند. از طرفی اگر قصد تبدیل پایان‌نامه به کتاب را داشته باشید، چاپ دیجیتال می‌تواند گزینه‌ای سریع برای شما باشد. زیرا به طور معمول این کتاب‌ها تقریبا ۵۰۰ جلد چاپ می‌شوند. برای نویسندگان جوان یا ناشرانی که نیاز به بررسی میزان موفقیت یک کتاب دارند تا بتوانند بعدا سرمایه‌گذاری بیشتری روی آن انجام دهند نیز چاپ دیجیتال گزینه‌ی مناسبی است.

قیمت چاپ دیجیتال کتاب شامل چه مواردی می‌باشد؟​

هزینه های چاپ کتاب، همیشه از نگرانی‌های مهم نویسندگان و مترجمان بوده است. این که بتوانند برآورد هزینه‌ی چاپ کتاب را داشته باشند، آن‌ها را آسوده‌خاطر خواهد کرد.

انواع هزینه‌ها در چاپ دیجیتال کتاب ارزان

۱- تایپ و نوشتن کتاب و صفحه‌آرایی آن 

تایپ و نوشتن و صفحه آرایی نوشته نخستین قسمت از ترتیب چاپ کتاب می‌باشد. ابتدا متن کتاب یا نوشته تایپ می‌شود، سپس صفحه آرایی شروع می‌شود. شیوه‌ی کار به این صورت است که صفحه‌آرا، طبق فرمتی که ناشر تعیین و تایید می‌کند و صد البته مورد تایید نویسنده‌ی کتاب است، کار صفحه‌آرایی آن را انجام می‌دهد.

۲- ویراستاری

یکی از کارهای مهمی که در مراحل چاپ کتاب انجام می‌شود ویراستاری آن است. بسیاری از نویسندگان تمایل دارند این کار برای‌شان انجام شود. ویراستاری کتاب به دو شکل کلی انجام می‌شود. یک نوع ویراستاری نگارشی است که در آن متن و محتوای کتاب از منظر نگارشی اصلاح می شود و مطابق نوشتار صحیح بازنویسی می‌شود. نوع دیگر ویراستاری علمی است. در این حالت محتوای علمی و تخصصی کتاب مورد بررسی قرار می‌گیرد. این کار حتما توسط یک متخصص در آن رشته انجام می‌شود. در ویراستاری هم بر اساس رزومه‌ی ویراستار و حرفه‌ای بودن وی قیمت چاپ دیجیتال کتاب بیش‌تر یا کم‌تر می‌شود.

۳- طراحی جلد کتاب

یکی از قسمت‌های فرایند چاپ کتاب، طراحی جلد آن است که دارای اهمیت خاصی نیز می‌باشد. در این مرحله نویسنده می‌تواند با هماهنگی ناشر خود، برای جلد کتابش طراحی خاصی را تهیه و یا انتخاب نماید. روال جاافتاده این است که نویسندگان چند نمونه طرح جلد را برای کتاب خود به ناشر تحویل می‌دهند و این طرح‌ها به عنوان طرح اولیه مد نظر قرار داده می‌شود. پس از این کار با بررسی‌های فنی و زیبایی‌شناسانه و تجمیع و توافق نظرات نویسنده و ناشر، دو سمت جلد طراحی می‌گردد. به دلیل محدودیت‌های دستگاه‌های چاپ، جلد که در کامپیوتر طراحی می‌شود با کیفیتی که چاپ و اجرا می‌شود تفاوت دارد. چنانچه نیاز باشد که طراحی جلد به صورت حرفه‌ای و تخصصی صورت گیرد، هم‌چنین کیفیت چاپ بالاتر رود طبیعی است که قیمت چاپ دیجیتال کتاب بالاتر می‌رود.

۴- دریافت مجوزهای نشر:

برای قانونی شدن کتاب و امکان بهره‌مندی از حقوق مالکیت مادی، فکری و معنوی، باید مجوزهای نشر کتاب گرفته شوند. این کار شامل چند مورد امور اداری و پیگیری آن‌ها می‌باشد که توسط ناشر انجام می‌شود. اغلب، ناشرها هزینه‌ی ثابتی برای انجام این کار در نظر می‌گیرند. این روند معمولا از بیست روز تا چهل روز طول می‌کشد. نظر به اینکه این فرایند در اداره‌ی ارشاد صورت می‌گیرد، زمان آن در دست ارشاد است و تقریبا از دست ناشر خارج است. به همین علت نویسندگان باید این زمان را در محاسبات خود برای اتمام کار در نظر داشته باشند. بر اساس این‌که شما اصرار به سریع‌تر شدن این روند داشته باشید قیمت چاپ دیجیتال کتاب بالا می‌رود. .

۵- چاپ و صحافی کتاب:

چاپ و صحافی کتاب شامل مراحلی می‌باشد که در نهایت منجر به چاپ کتاب به شکل فیزیکی می‌شود. در این مرحله عوامل زیادی در هزینه‌ی چاپ موثر است. عواملی همچون نوع رنگ چاپ، تیراژ چاپ، نوع و کیفیت کاغذ و مقوای جلد کتاب و نوع صحافی که هر یک در هزینه کتاب تاثیر به‌سزایی دارند. می‌توان با قطعیت گفت که بیش‌تر هزینه‌ و قیمت چاپ و نشر کتاب مربوط به این قسمت می‌باشد. در واقع حجم زیادی از قیمت چاپ دیجیتال کتاب را این قسمت شامل می‌شود.

۶- هزینه‌های دیگر:

هزینه‌های دیگر چاپ کتاب، براساس شرایط خاص و درخواست غیرمعمول نویسنده مشخص می‌شود. برای مثال، ممکن است که کتاب ترجمه‌ی کتابی دیگر باشد و نیاز باشد که علاوه بر ویراستاری ادبی، ویراستاری تخصصی و ترجمه انجام شود. ممکن است نویسنده شرایط خاصی را برای کتابش در نظر بگیرد. همه‌ی این موارد بر میزان قیمت چاپ دیجیتال کتاب موثر باشد.

تفاوت کیفیت چاپ به روش دیجیتال و افست

یکی از سوالات رایج این است که کیفیت چاپ دیجیتال بهتر است یا افست که یکی از معروف‌ترین انواع چاپ به حساب می‌آید. در گذشته کیفیت چاپ افست با فاصله‌ی زیادی از کیفیت چاپ کتاب دیجیتال بیش‌تر بود. اما در سال‌های اخیر، کیفیت ساخت دستگاه‌ها و تجهیزات چاپ دیجیتال بیش‌تر شده و در آن‌ها از تکنولوژی‌های جدیدی کمک گرفته‌اند. به همین دلیل فاصله‌ی کیفیت چاپ دیجیتال و چاپ افست نیز بسیار کم‌تر شده است. تا جایی که در سال‌های اخیر عملا نمی‌توان از روی کیفیت متوجه نوع چاپ شد و تنها افراد حرفه‌ای می‌توانند این موضوع را تشخیص دهند. در نتیجه اگر نگران کیفیت کتاب خود هستید، هر دو روش دیجیتال و افست می‌توانند پاسخ‌گوی نیاز شما باشند. هم‌چنین پیش‌بینی می‌شود که در آینده کیفیت چاپ دیجیتال از افست بالاتر هم برود.

هزینه‌ی چاپ دیجیتال در مقایسه با چاپ افست

به‌طور کلی هزینه‌ی چاپ کتاب به روش دیجیتال بیش‌تر از سایر روش‌های چاپ کتاب هم‌چون چاپ افست است. در تیراژهای زیر ۵۰۰ عدد با حذف مراحلی هم‌چون زینک که هزینه‌های زیادی در سایر روش‌ها دارد و با چاپ مستقیم از کامپیوتر بر روی کاغذ می‌توان تا حدی هزینه‌ها را کاهش داد. به همین دلیل در تیراژ کم‌تر از  ۵۰۰ عدد می‌توان چاپ دیجیتال را مقرون به صرفه دانست. اما زمانی که هزینه‌ی چاپ کتاب به روش دیجیتال را با چاپ افست خصوصا در تیراژهای بالا مقایسه کنیم، کفه‌ی ترازو به شدت به سمت چاپ افست سنگینی می‌کند. به همین دلیل اکثر کتاب‌های موجود در بازار که تیراژ ۱۰۰۰ به بالا دارند تنها با چاپ افست روانه‌ی بازار شده‌اند.

چرا انتخاب جنس جلد کتاب اهمیت دارد؟

جنس تشکیل دهنده جلد  کتاب برای محافظت و عمر بیشتر کتاب انتخاب می‌شود، بنابراین در انتخاب نوع جنس جلد کتاب بهتر است دقت بالایی به خرج دهید. کتاب‌های نفیس معمولا از مقوای سخت و ضخیم که به گالینگور شهرت دارند مجلد می شوند تا دوام و عمر بیش‌تری یابند و از جهت زیبایی نیز بسیار آراسته‌تر باشند. جلدهای نفیس قیمت چاپ دیجیتال کتاب را بالاتر می‌برند.

معرفی انواع جلد کتاب

 

۱- جلد شومیز:
این جلد از جنس مقوا است و یا جلدی نرم و نازک است که معمولا با یک سلفون بر روی آن به کتاب متصل می‌شود. این جلد به طور عمده برای کتاب‌های درسی و کتاب‌های مخصوص کودکان استفاده می‌شود.

۲- جلد کاغذی:
این نوع جلد که جنس آن از کاغذ می‌باشد به علت سستی آن کم‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۳- جلد گالینگور:
کتاب‌هایی مانند دیوان اشعار حافظ و یا پایان ‌نامه‌های دانشجویی دارای جلد گالینگور هستند. این جلد، جلدی ضخیم و محکم با رویه‌ی پارچه‌ای یا چرمی است و بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۴- جلد سخت:
بسیار شبیه به جلد  گالینگور می‌باشد اما تفاوت‌هایی دارند. در جلد سخت اطلاعات بر روی کاغذی که روی جلد کتاب چسبیده است و می‌توان آن را جدا نمود می‌آید ولی در گالینگور این طور نمی‌باشد.

صحافی کتاب به چه صورت است؟

صحافی کتاب، به تا کردن کاغذهای نوشته شده، مرتب کردن و قرار دادن کاغذ آن‌ها در کنار هم، اتصال، جلدگذاری و در پایان برش کتاب گفته می شود. صحافی کتاب به روش های مختلفی انجام می‌شود.

قیمت چاپ دیجیتال کتاب

معرفی انواع قطع کتاب

گران‌ترین روش و در عین حال بادوام‌ترین روش، صحافی جلد سخت کتاب می‌باشد؛ در این روش کاغذها تا می شود، دسته بندی می شود و قسمت پایینی هر دسته کاغذ به قسمت پایین دسته بعدی دوخته می شود و در پایان به یک جلد محکم چسبانده می شوند. کاربرد این روش در کتاب‌های جلد سخت، کتب درسی، رمان ها و کتاب های مرجع و … است.

معرفی انواع قطع کتاب

در سال‌های آغازین پیدایش صنعت چاپ، قطع کتاب رایج برای کتاب‌های چاپی همانند اندازه‌ی نسخه‌های خطی بود. رفته رفته، ناشرها دریافتند که استفاده از اندازه‌های مختلف و متنوع سبب بهبود کارایی و کاربردپذیری و هم‌چنین استقبال بهتر کتاب توسط مردم می‌شود. به زبان بسیار ساده، اندازه طول و عرض کتاب را قطع کتاب می‌گوییم.

قطع وزیری

اگر ۳ بار متوالی کاغذ ۷۰ در ۵۰ سانتیمتر تا کنید به اندازه‌ی حدودی قطع وزیری خواهید رسید. در حال حاضر معمول‌ترین قطع کتاب در ایران قطع وزیری است. از این قطع بیش‌تر در کتاب‌های مرجع، علمی و دانشگاهی استفاده می‌شود.

قطع رقعی

اگر کاغذ ۶۰ در ۴۵ را ۳ بار تا کنید به ابعاد قطع رقعی خواهید رسید. سایز رقعی معمولا برای کتاب‌های عمومی از قبیل رمان و داستان، شعر کاربرد فراوان دارد.

اندازه کتاب قطع رحلی

اگر کاغذ ۴۵ در ۶۰ را ۲ بار به صورت متوالی تا کنید به اندازه‌ی کتاب قطع رحلی خواهید رسید. در مجلات، برخی از کتاب‌های آموزشی و کتاب‌های شعر و داستان نفیس و پایان‌نامه‌های دکترا از قطع رحلی استفاده می شود.

قطع جیبی

قطع جیبی بزرگ و قطع جیبی کوچک به ابعادهای به ترتیب ۱۱٫۵ در  ۱۶٫۵ و هم‌چنین ۱۱٫۵ در ۱۵ هست.

قطع خشتی

اندازه‌ی ۲۰ در ۲۰ سانتی‌متری اندازه‌ی قطع خشتی است. اندازه‌ی ۲۳ در ۲۳ قطع کتاب خشتی بزرگ استاندارد است. از قطع خشتی که به صورت مربعی است اغلب برای کتاب‌های هنری و کتاب‌های مختص کودکان استفاده می‌شود.

اطلاعاتی درباره قیمت چاپ دیجیتال کتاب

با بررسی چاپ‌خانه‌های مختلف می‌توان به خدمات متنوعی برای چاپ برسید که تنوع قیمت چاپ دیجیتال کتاب را نتیجه می‌شود. خدماتی که می‌توانند متناسب با نیاز شما باشد. اگر نیاز شما در چاپ یک کتاب یک مورد خاص است احتمالا شما هزینه‌ی زیادی را باید متحمل شوید اما اگر از خدمات معمول استفاده کنید یک بازه‌ی قیمت وجود دارد که می‌توانید بر اساس بودجه و زمانی که در اختیار دارید از آن‌ها استفاده کنید. مانند بسیاری خدمات دیگر قیمت چاپ دیجیتال کتاب بر اساس کیفیت و حرفه‌ای بودن چاپ‌خانه تغییر می‌کند. چاپ‌خانه‌ای که در گذشته کتاب‌ها و روزنامه‌های معروفی را چاپ کرده است احتمالا بخاطر اعتبارش از شما هزینه‌ی بیش‌تر طلب می‌کند. هرچند شما با سپردن کار خود به چاپ‌خانه‌های معتبر می‌توانید تا حد زیادی از خروجی کار مطمئن باشید. کیفیت هم روی قیمت چاپ دیجیتال کتاب تاثیر بسیار زیادی دارد. این‌که نوع کاغذی که شما برای کتاب خود استفاده می‌کنید از چه نوع و دارای چه وزنی باشید، این‌که جلد کتاب چطور باشد، این‌که در صحافی کتاب‌تان از چه موادی استفاده شود، این‌که قطع کتاب‌تان چه باشد و ... در قیمت چاپ دیجیتال کتاب موثر است. بازه‌ی قیمت برای یک کتاب ۲۰۰ صفحه‌‌ای از ۳۰ هزار تومان شروع و تا ۱۵۰ هزار تومان پایان می‌یابد. این قیمت برای ابتدای سال ۱۴۰۱ می‌باشد و با نوسانات قیمتی و تورم تغییر می‌یابد.

هزینه‌ی این نوع چاپ بر اساس چه عواملی تعیین می‌شود؟

هزینه‌ی چاپ دیجیتال کتاب بر اساس نوع کاغذ مصرفی، وزن کاغذ، تیراژ چاپ و رنگی بودن یا سیاه و سفید بودن آن تعیین می‌شود. بنابراین استفاده از کاغذهای سنگین، تیراژ بالا و رنگی بودن کتاب سبب افزایش قیمت چاپ دیجیتال کتاب خواهد شد.

 در پایان می‌توان نتیجه گرفت که چاپ دیجیتال کتاب روشی مقرون به صرفه، سریع و آسان برای چاپ انواع کتاب در تیراژ پایین است. 

انواع قرارداد برای چاپ دیجیتال کتاب

حق تالیف: طبق توافقی سرمایه‌گذار یا ناشر متعهد می‌شود که درصدی از سود فروش کتاب را که در قرارداد ذکر شده است به نویسنده پرداخت کند.
فروش اثر: بر طبق این قرارداد، نویسنده یا صاحب اثر تمام حقوق مادی و معنوی اثر را به ناشر یا سرمایه‌گذار اعطا می‌کند. نویسنده بر طبق این قرارداد اثر خودش را در ازای مبلغی که در قرارداد ذکر شده است به طرف قرارداد می‌فروشد.
سرمایه‌گذاری مولف: در این نوع قرارداد، مولف کتاب تصمیم می‌گیرد از تمام مزایای چاپ کتاب بهره‌مند باشد. مولف در این نوع قرارداد تمام هزینه‌های چاپ کتاب را پرداخت می‌کند.
مشارکت در چاپ: بر طبق قرارداد مشارکت در چاپ، هزینه‌های چاپ کتاب بین نویسنده، سرمایه‌گذار یا ناشر تقسیم می‌شود.

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد و راهنمای خوبی برای قیمت چاپ دیجیتال کتاب باشد. سپاس فراوان از شما که تا آخر مطلب همراه ما بودید.

با ما کار کنید

۹:۰۰ صبح - ۷:۰۰ شب

برای ما بنویسید

Shabdadigital@gmail.com

با ما تماس بگیرید ۹ صبح - ۸ شب

۰۹۱۲ ۲۸۸ ۵۲۵۴