آشنایی با 10 نکته مهم درباره چاپ مجله و کاتالوگ

۱۰ نکته مهم در مورد چاپ مجله و کاتالوگ

پیشرفت تکنولوژی و گسترش شبکه‌های اجتماعی باعث حذف یا فراموش‌شدن رسانه‌های چاپی مانند مجله نشده است. به طور حتم نقش این رسانه­ ها کم‌رنگ‌تر از گذشته شده اما هنوز هم علاقه‌مندان و طرف­داران بسیاری دارد. کاتالوگ مانند سابق قدرت تبلیغاتی زیادی داشته و می‌تواند در توسعه یک برند نقش مهمی ایفا کند؛ بنابراین آشنایی با ویژگی­ها، اصول طراحی و نکاتی درباره چاپ مجله و کاتالوگ اهمیت دارد.

روش‌های جدیدی برای چاپ انواع مجله، کاتالوگ، بروشور و … به وجود آمده که جایگزین روش‌های قدیمی شده‌اند. این جایگزینی به‌منظور جلب نظر خوانندگان و ازدست‌ندادن حمایت آن‌ها صورت‌گرفته است. تلاش زیادی برای بهبود طرح‌های مجلات و بالابردن سطح کیفی آن‌ها به ­منظور جذب افراد بیشتر و استفاده از این نوع رسانه ­ها انجام شده است.

مجلات که معمولاً به‌صورت هفتگی یا ماهانه منتشر می‌شوند، به موضوعاتی مثل هنر، تاریخ، فرهنگ، اخبار، رویدادهای سیاسی و … می­پردازند. مجلاتی که بتوانند مطالب جالب‌تر و جدیدتری منتشر کنند شانس بیشتری در رقابت با سایر رسانه ­های چاپی دارند. طراحی جلد جذاب و متفاوت می‌تواند نقش مهمی در جلب نظر افراد و افزایش خوانندگان داشته باشد.

طراحی و چاپ مجله اگر به‌صورت حرفه‌ای و با کیفیتی بالا انجام شود، می‌تواند افراد زیادی را با خود همراه کند. موضوع مجله و مطالبی که در آن منتشر می‌شود، اهمیت زیادی در جلب‌توجه خوانندگان دارد. اما علاوه بر موضوع، موارد دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند تأثیر بسزایی در فروش مجلات داشته باشند. اگر این موارد رعایت شوند می‌توانند فروش این رسانه چاپی را چندبرابر کرده و تأثیر زیادی در موفقیت آن و رقابت با سایر مجلات داشته باشند.

درباره کاتالوگ نیز این موضوع صدق می‌کند. طراحی کاتالوگی جذاب و مهیج می‌تواند تأثیر زیادی در تبلیغات و برندینگ داشته باشد. یک کاتالوگ حرفه‌ای، اطلاعات خوبی درباره محصولات یک مجموعه ارائه داده و افراد را به استفاده از آن کالا و تهیه آن‌ ترغیب می‌کند.

ارائه نسخه دیجیتالی از مجله و کاتالوگ با پیشرفت تکنولوژی امکان­پذیر شده است. برای ارائه نسخه های دیجیتالی نیز قواعدی وجود دارد که رعایت کردن آنها تاثیر بسیاری در چاپ نهایی دارد. نسخه های دیجیتالی در مقایسه با نوع چاپی مزیت­ها و معایبی دارند که در ادامه به بررسی آن ها می­پردازیم.

برای طراحی و چاپ بهتر نکات کلیدی و مهمی وجود دارد که رعایت کردن آن­ها ضروری است.  این نکات باعث بهبود کیفیت چاپ و افزایش بازدهی شده و نتیجه دلخواه را به ارمغان می­آورند. هر شرکتی برای اجرای طرح­های تبلیغاتی خود باید نکات مهم درباره چاپ کاتالوگ را بداند و این نکات را در هنگام اجرا و طراحی پیاده ­سازی کند. اصول و قواعد مهمی در چاپ مجله و کاتالوگ وجود دارد. ما در این مقاله به برخی از این نکات مهم اشاره خواهیم کرد.

عوامل موثر در چاپ مجله و کاتالوگ

چه مواردی در چاپ مجله و کاتالوگ مؤثر است؟

برای چاپ کاتالوگ و مجله آشنایی با برخی نکات کلیدی ضرورت دارد. رعایت این نکات می­تواند تأثیر بسزایی در میزان فروش مجلات داشته باشد. در ادامه این موارد را به‌صورت مختصر توضیح می‌دهیم.

طراحی و چاپ جلد

هیچ مجله‌ای بدون جلد چاپ نمی‌شود. از طرفی یک طراحی جذاب می‌تواند افراد بیشتری را به خود جذب کند؛ بنابراین جلد مجله باید متناسب با موضوعاتی که به آن پرداخته شده و موضوع مجله باشد، عنوان جالبی داشته و اطلاعات مهمی مثل تعداد صفحات و قیمت مجله روی آن درج شده باشد. کیفیت چاپ جلد مجله و استفاده از روش‌های جدید می‌تواند در فروش آن مؤثر باشد.

ساختار اصلی

برای چاپ مجله معمولاً از قطع رحلی استفاده می‌شود. ابعاد مجلات ۲۸ در ۲۱ سانتی‌متر بوده و اندازه صفحات آن می‌تواند از A5 تا A3 باشد. ویژگی‌هایی مثل، اندازه مجله و ورقه‌های آن، نوع صحافی، تعداد صفحات، جنس ورق‌ها و جلد  مجله و … می‌تواند در موفقیت و فروش بیشتر مجله تأثیرگذار باشد. یک چاپ حرفه‌ای و باکیفیت می‌تواند افزایش تعداد خوانندگان را تضمین کند.

جنس کاغذ

جنس کاغذ تعیین‌کننده مواردی چون هزینه چاپ، قیمت فروش، میزان فروش و … است. استفاده از کاغذهای بی‌کیفیت و ضعیف باعث می‌شود خوانندگان زیادی تمایل خود را برای خرید مجله ازدست‌داده و به ضرر مجله تمام شود. با اینکه استفاده از این کاغذهای نامرغوب هزینه چاپ کمتری دارد اما در نهایت باعث کاهش فروش شده و هواداران زیادی را از دست می‌دهد.  صفحات داخلی مجله می‌تواند از جنس کاغذ گلاسه یا کاغذ تحریر باشد. برای جلد مجله نیز می‌توان از تحریر، گلاسه یا کتان استفاده کرد. ضخامت و اندازه این کاغذها قابل تغییر است. استفاده از طرح‌ها و رنگ‌های جذاب در طراحی جلد، جلوه بیشتری به آن می‌بخشد.

تأثیر چاپ کاتالوگ در افزایش فروش

پیش‌تر گفتیم که مواردی وجود دارند که می‌توانند بر چاپ مجله و کاتالوگ تأثیرگذار باشند. در بخش قبل درباره چاپ مجله صحبت کردیم. در ادامه با چاپ کاتالوگ بیشتر آشنا می‌شویم. ابتدا لازم است تعریف کاتالوگ و مراحل طراحی آن را بدانیم. به مجموعه­ای از اوراق تبلیغاتی که برای معرفی خدمات و محصولات یک شرکت به‌صورت دفترچه ارائه می‌شود، کاتالوگ می‌گویند. کاتالوگ که کتابچه‌ای برای معرفی کالا و محصولات است، از طرف تولیدکننده محصول و شرکت مربوطه ارائه می‌شود.

مشخصاتی مانند عکس محصول، اسم محصول، توضیحات مربوط به آن، ویژگی‌ها و موارد دیگر در کاتالوگ ذکر می‌شود. کاتالوگ می‌تواند تأثیر زیادی در جلب نظر و اعتماد افراد داشته و فروش شرکت را افزایش دهد. طراحی و چاپ آن باید توسط افراد حرفه‌ای و باتجربه انجام شود تا بتواند روی بازدهی و فروش مؤثر باشد.

برای طراحی یک کاتالوگ حرفه‌ای باید مراحلی طی شود. در مرحله اول لازم است استراتژی طراحی مشخص شده و طرح‌هایی برای افزایش فروش و تمرکز بر معرفی و ارائه هرچه بهتر محصولات اجرا شود. اطلاعات محصول باید به طور مختصر و مفید بوده و بتواند دربردارنده نکات مثبت و سازنده باشد. بعد از طراحی و طی‌کردن این مراحل انجام یک چاپ باکیفیت در ارائه بهتر تصاویر و مطالب نقش زیادی دارد.

برای افزایش مشتریان و جلب‌توجه بیشتر می‌توان از تصاویر جذاب و دیدنی استفاده کرد. استفاده از این تصاویر می‌تواند فرد را برای خرید آن محصول ترغیب کند. در کنار عکس جذاب، مطالب و توضیحات باید کوتاه باشند و از پاراگراف‌ها و جملات طولانی پرهیز شود.  شماره­ گذاری صفحات کاتالوگ نیز نکته مهمی است که باید رعایت کرد. وجوه تمایز شرکت و مزایای استفاده از محصولات آن شرکت باید ذکر شود تا افراد در وهله اول، چرایی استفاده از این محصول سپس مزیت تهیه محصول از این شرکت را متوجه شوند.

چاپ مجله و کاتالوگ و افزایش فروش

مزایا و معایب چاپ مجله و کاتالوگ به‌صورت دیجیتال

چاپ مجله و کاتالوگ به‌صورت دیجیتالی با استفاده از تکنولوژی و فناوری روز انجام می­شود. کدنویسی‌های نرم‌افزاری و طراحی‌های گرافیکی باهم ترکیب شده و نتیجه‌اش مجله یا کاتالوگ دیجیتالی یا الکترونیکی است.

مزایا و معایب چاپ دیجیتال مجله

مجلات به‌عنوان یک رسانه ارتباطی اهمیت زیادی دارند. صنعت چاپ مجلات دچار تغییرات زیادی شده است. استفاده از چاپ دیجیتال مجلات مزایا و معایبی که دارد که در ادامه آن‌ها را ذکر می‌کنیم.

مزایا:

 • کاهش هزینه‌های مربوط به چاپ، بسته‌بندی و توزیع
 • افزایش اعتبار
 • ماندگاری بیشتر و قابلیت آرشیو
 • دسترسی آسان، در هر زمان و هر مکان
 • تسهیل فرایند کنترل کیفی و نظارت
 • پشتیبانی از فرمت‌های مختلفی مانند ویدئو، موزیک و …
 • انتخاب راحت‌تر برای مشتریان

معایب:

 • لزوم فرهنگ‌سازی برای استفاده از نشریات الکترونیکی
 • هزینه‌های مربوط به کدنویسی و طراحی گرافیک و زیبایی­های بصری
 • تبلیغات پذیری کمتر
 • ازدست‌دادن حس لذت‌بخش ورق زدن کاغذ
 • عدم رعایت حق کپی‌رایت
 • ایجاد بستر لازم برای انتشار
 • عدم نظارت و پیگیری جدی بر محتوای نامناسب و اطلاعات غلط

مزایا و معایب چاپ دیجیتال کاتالوگ

امکانات متنوعی در چاپ کاتالوگ به‌صورت دیجیتال وجود دارد اما این روش مشکلات و پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد. بهتر است با مزایا و معایب این روش بیشتر آشنا شویم.

مزایا:

 • جابه‌جایی آسان و سریع
 • گسترش و توزیع آسان
 • قابلیت اجرا در سیستم‌های مختلف، در هر زمان و هر مکان
 • ماندگاری و عمر طولانی تر
 • حذف هزینه‌های مربوط به چاپ
 • اشتراک‌گذاری سریع و احسان
 • حذف هزینه‌های مربوط به پخش کردن کاتالوگ
 • امکانات چندرسانه‌ای
 • ارائه تعداد صفحات بیشتر
 • طراحی جذاب‌تر
 • امکان لینک گذاری و دسترسی سریع به وب‌سایت

معایب:

 • کیفیت پایین‌تر نسبت به نسخه چاپی
 • ازدست‌دادن حس خوب ورق زدن کاغذ
 • ازدست‌دادن برخی از مخاطبین و عدم ارتباط تمام افراد با نسخه دیجیتالی
 • مناسب نبودن برای تمام صنف‌ها

آشنایی با چاپ مجله و کاتالوگ به صورت دیجیتال

نکاتی دررابطه‌با چاپ مجله و کاتالوگ

طراحی و چاپ مجله و کاتالوگ احتیاج به تخصص بالایی دارد. نکات مهمی در طراحی و چاپ وجود دارد که رعایت کردن آن‌ها ضروری است. نوع کاغذ، نحوه استفاده از رنگ‌ها، چینش، تصاویر، رعایت فواصل و اندازه‌ها و … مواردی است که در هنگام چاپ باید به آن‌ها توجه داشت. در ادامه ۱۰ نکته مهم درباره طراحی و چاپ مجلات و کاتالوگ‌ها ذکر خواهیم کرد.

 1. در کاتالوگ از رنگ‌های تم پلات و متون چهاررنگ نباید استفاده کرد. رنگ‌های به‌کاررفته باید CMYK یا RGB باشند.
 2. رزولوشن طرح کاتالوگ باید برابر ۳۰۰DPI باشد تا طرح از کیفیت خوبی برخوردار شود.
 3. در چهار طرف کاتالوگ از هر نوشته فاصله ۵ میلی‌متر باید وجود داشته باشد.
 4. محتوا و متن کاتالوگ از جذابیت بالایی برخوردار بوده و خلاقیت و نوآوری در آن وجود داشته باشد.
 5. از ارائه اطلاعات غلط و اغراق‌آمیز یا خیلی طولانی پرهیز شود.
 6. در طراحی و چاپ مجله انتخاب نوع کاغذ و اندازه آن اهمیت زیادی دارد.
 7. تعیین تعداد تیراژ حتماً باید قبل از چاپ انجام شود.
 8. هارمونی رنگ‌ها رعایت شده و از رنگ‌های مناسب استفاده شود.
 9. برای صفحه‌آرایی بهترین نرم‌افزار ADOBE IN DESIGN است.
 10. نوشته‌ها و تصاویر مهم باید حدود ۱.۵ سانتی‌متر از حاشیه صفحات فاصله داشته باشد تا بعداً برش نخورد.

هزینه چاپ مجله و کاتالوگ

هزینه چاپ مجله و کاتالوگ به عوامل مختلفی بستگی دارد. قیمت مجله به دلیل تفاوت در تعداد تیراژ، نوع چاپ، جنس کاغذ و موارد دیگر می‌تواند متغیر باشد. قیمت چاپ کاتالوگ هم به نوع دستگاه چاپ و کیفیت آن و تجهیزات به‌کاررفته بستگی دارد. درنظرداشتن میزان بودجه لازم برای چاپ مجله و کاتالوگ مرحله‌ای بسیار مهم است که باید قبل از اقدام به چاپ حتماً به آن توجه داشت.

برای تعیین هزینه چاپ مجله باید مشخصاتی مثل وزن و ابعاد کاغذ، جنس کاغذ، نوع چاپ جلد و صفحات داخلی، صحافی، بسته‌بندی و هزینه‌های حمل نقل را در­نظر داشت. هر یک از این موارد می‌توانند تأثیر زیادی در هزینه چاپ مجله داشته باشند. مثلاً نوع چاپ صفحات می‌توان تک‌رنگ یا چند رنگ باشد.

قیمت چاپ کاتالوگ بستگی به نوع دستگاه چاپ و تجهیزات آن دارد. تعیین کیفیت کاتالوگ باتوجه‌به دستگاه موجود در چاپخانه و میزان تخصص فرد ناظر در کنترل کیفیت آن تعیین می‌شود. کیفیت بالاتر، هزینه بیشتری به دنبال دارد اما در میزان فروش تأثیر مثبتی می‌گذارد. اطلاع از هزینه چاپ کاتالوگ و برآورد کردن آن می‌تواند در تعیین بودجه به شما کمک کند. به‌این‌ترتیب می‌توان هزینه‌های دیگر مثل تبلیغات و توزیع را نیز تعیین کرد.

بدون شک اگر کیفیت کاتالوگ بالا باشد و به ­صورت موثر ارائه گردد، با چندبرابر کردن میزان فروش، هزینه چاپ آن جبران شده و به شرکت برمی‌گردد. عواملی مانند، نوع کاغذ و ابعاد آن، تیراژ، تعداد رنگ، روکش و صحافی در هزینه چاپ کاتالوگ مؤثر است. معمولاً از کاغذ گلاسه که گران‌تر از کاغذ معمولی است برای ساخت کاتالوگ استفاده می‌شود. تعیین ضخامت کاغذ گلاسه می‌تواند در هزینه ساخت کاتالوگ نقش داشته باشد.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *

با ما کار کنید

۹:۰۰ صبح - ۷:۰۰ شب

برای ما بنویسید

Shabdadigital@gmail.com

با ما تماس بگیرید ۹ صبح - ۸ شب

۰۹۱۲ ۲۸۸ ۵۲۵۴