چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال را بیشتر بشناسید | شبدا پرینت

چاپ دیجیتال چیست و چه کاربرد هایی دارد؟ برای چاپ کتاب، چاپ افست بهتر است یا چاپ دیجیتال؟ آیا به تازگی کتاب خود را جمع بندی کرده اید و به دنبال روش مناسبی برای چاپ کتاب خود هستید؟  آیا در زمینه چاپ دیجیتال مطلبی خوانده اید؟ چاپ دیجیتال چیست؟ در چه زمینه هایی می توان از چاپ دیجیتال استفاده کرد؟ مزیت های چاپ دیجیتال چیست؟ کارشناسان ما در شبدا در این مقاله به صفر تا صد چاپ دیجیتال می پردازیم. با ما همراه باشید.

چاپ دیجیتال چیست؟

 دیجیتال تحولی عظیم در صنعت چاپ ایجاد کرده است و امروزه به سرعت در حال رشد است و جایگاه ویژه ای در بازار چاپ کتاب دارد. در چاپ دیجیتال ابتدا فایل های دیجیتالی را به صورت جداگانه برای جلد و متن داخلی کتاب در چاپگر ذخیره می شود. سپس فایل ها با استفاده از تونر(به جای جوهر) تصویربرداری می شوند. آنگاه صفحات چاپ شده را بین جلد کتاب قرار داده و (معمولا با چسب) بهم چسبانده می شوند. سپس در اندازه مناسب کتاب برش داده می شود. جالب است بدانید تمامی مراحل گفته شده تنها در ۷ دقیقه صورت می گیرد. تفاوت اصلی چاپگرهای پیشرفته موجود در چاپخانه ها و چاپگرهای کوچک منزل یا ادارات در کیفیت چاپ، سرعت چاپ و دقت رنگ خلاصه می شود اما شیوه کار آن ها مانند هم می باشد.

با مراحل چاپ کتاب آشنا شوید

حال که با ماهیت چاپ کتاب دیجیتال آشنا شدید، به مسیری که یک کتاب طی میکند تا به چاپ برسد را با هم بررسی می کنیم. پس در ادامه گام به گام با ما همراه باشید.

مراحل چاپ کتاب
گام اول جمع آوری محتوای کتاب
گام دوم تایپ و حروف چینی نوشته ها
گام سوم بازخوانی متن کتاب توسط گروهی از ویراستاران
گام چهارم صفحه آرایی کتاب توسط نرم افزار هایی مانند Adobe indesign
گام پنجم ثبت شابک(کد ۱۳ رقمی بین المللی) توسط مسئول خانه کتاب، ثبت تمام مشخصات کتاب
گام ششم ثبت شناسنامه کتاب توسط کتابخانه ملی 
گام هفتم اخذ مجوز از وزارت ارشاد اسلامی 
گام هشتم ارسال کتاب برای لیتوگرافی، چاپ و صحافی به چاپخانه

 

فرآیند چاپ دیجیتال کتاب چگونه است؟

هنگامی که فایل دیجیتالی کتاب وارد رایانه می شود، تمامی تصاویر فایل کتاب اسکن میشود و اطلاعات مربوط به چاپ از طریق رایانه به چاپگر منتقل می شود. سپس چاپگر تونر را به شکل یک لایه نازک روی سطح چاپی قرار میدهد. پس از آن با استفاده از اشعه uv، مواد پوششی و فرآیند های حرارتی رنگ ها را بر روی سطح تثبیت می کنند و چاپ صورت میگیرد. برای چاپ دیجیتال کتاب کودک می توانید با کارشناسان شبدا در تماس باشید. 

انواع روش های چاپ دیجیتال کتاب چیست؟

چاپ دیجیتال کتاب روش های متفاوتی دارد که تنها به آنها اشاره کوتاهی میکنیم. این روش ها به قرار زیر می باشند:

 • الکتروگرافی
 • روش تصعید رنگ
 • روش دیجیتال نوری یا پرتوی
 • روش حرارتی
 • جوهر‌افشان
 • روش لیزری(رایج ترین روش)

کاربردهای چاپ دیجیتال چیست؟

اشتباه نکنید!! چاپ دیجیتال مخصوص تنها کتاب نیست بلکه میتوان در تهیه انواع کاتالوگ، سربرگ، آلبوم، سررسید،تراکت و کارت ویزیت را در انواع کاغذ و ابعاد متفاوت استفاده کرد.

از چاپ دیجیتال میتوان در زمینه های مختلف استفاده کرد

کتاب خود را به چه روشی چاپ کنیم؟ چاپ دیجیتال یا افست؟

حتما این سوال برای شما پیش آمده که برای چاپ کتاب از کدام روش (دیجیتال یا افست) استفاده کنید بهتر است؟ پاسخ این سوال شما به تعداد تیراژی که میخواهید از کتاب چاپ کنید بستگی دارد. اگر قصد دارید تیراژ کتابتان از ۵۰۰ جلد بیشتر باشد بهتر است از چاپ افست استفاده کنید و اگر تیراژ کتابتان محدود است بهترین گزینه چاپ دیجیتال است. در صورت انتخاب چاپ دیجیتال برای چاپ کتاب بهتر است به نکات زیر توجه کنید.

 

چاپ دیجیتال بهترین گزینه برای چاپ کتاب با تیراژپایین

 • یکی از مزیت های چاپ کتاب دیجیتال این است که بر خلاف چاپ افست در مرحله آماده سازی هزینه ندارد. در این چاپ کافی است فایل دیجیتالی کتاب را وارد دستگاه کنید. پس از نظر اقتصادی برای تعداد محدود بسیار مقرون به صرفه و کاربردی است.
 • در مرحله آماده سازی نیازی به فیلم، کالک و زینک نیست، پس ازنظر کارایی بسیار آسان و راحت است .
 • در چاپ دیجیتال دیگر نیازی به نگهداری فیلم و زینک ها در انباری نیست و ناشر میتواند نیاز های خود را به صورت هفتگی به چاپخانه سفارش دهد.
 • توجه توجه!! اگر نویسندگی را به تازگی شروع کردید و پیش بینی درستی از فروش کتابتان ندارید، بدون تامل چاپ دیجیتال را انتخاب کنید. با این روش کتابتان را در تیراژ پایین منتشر کنید و با افزایش تقاضا میزان چاپ را بیشتر کنید.
 • سرعت چاپ دیجیتال کتاب بسیار سریع تر از روش افست است بگونه ای که یک کتاب ۲۰۰ صفحه ای با تیراژ ۱۰۰ جلد در کمتر از ۴ ساعت چاپ می شود.
 • در  روش دیجیتال این امکان وجود دارد که در هر یک از مراحل چاپ میتوان تغییرات لازم را در فایل چاپی ایجاد کرد و مشکلات موجود را رفع کرد.

چاپ دیجیتال و مزیت آن

بی شک چاپ دیجیتال دارای ویژگی های منحصر به فردی بوده که توانسته با سایر روش های چاپ کتاب رقابت سنگینی داشته باشد و از آنها پیشی بگیرد. پس بدون معطلی به مزیت ها چاپ دیجیتال کتاب می پردازیم با ما همراه باشید.

مزیت های چاپ دیجیتال

 • در چاپ به روش دیجیتال میتوانید از هر نوع کاغذ و مقوایی که دوست دارید برای کتاب خود انتخاب کنید. در چاپ دیجیتال هیچ محدودیتی در انتخاب کاغذ نیست. پس به سلیقه خود جنس کتابتان را تعیین کنید.
 • کار کردن با چاپ دیجیتال بسیار آسان می باشد و به دانش چندانی نیاز ندارد. همچین کار با چاپ دیجیتال بسیار سریع و کاربردی است
 • در چاپ دیجیتال به دلیل اینکه به موادی مثل فیلمو زینک نیاز نیست و ضایعاتی ندارد بسیار با محیط زیست سازگار است.
 • اگر بر روی رنگ طراحی خود حساسیت دارید و میخواهید کاملا رنگ مورد نظرتان را به چاپ برسانید حتما از چاپ دیجیتال استفاده کنید. این نوع چاپ برای برند بوک ها بسیار با ارزش و کاربردی است.
 • این چاپ برای صفحات سیاه و سفید بسیار مقرون به صرفه و ارزان است.

مقایسه چاپ دیجیتال و چاپ افست در یک جدول

در این قسمت به مقایسه چاپ دیجیتال و رقیب اصلی آن، چاپ افست، میپردازیم. جدول مقایسه ای تهیه کردیم تا بتوانید ویژگی های و تفاوت این دو نوع چاپ را بهتر از همدیگر بشناسید و برای چاپ کتاب خود انتخابی مناسب داشته باشید.

 

ویژگی ها چاپ دیجیتال چاپ افست
تیراژ کتاب بالا
تیراژ کتاب پایین
سازگار با هر نوع کاغذ
سرعت چاپ بالا
کارایی آسان
مقرون به صرفه در تیراژ بالا
مقرون به صرفه در تیراژ پایین
ضایعات کمتر
آماده سازی هزینه بر
چاپ با کیفیت 

 

تعیین هزینه چاپ کتاب به چه عواملی بستگی دارد؟

 

هزینه کتاب

هزینه ای که در چاپ کتاب محاسبه میشود بر اساس وزن و نوع کاغذ مصرفی، تیراژ چاپ و رنگی بودن یا سیاه و سفید بودن چاپ است. عواملی چون کاغذ های سنگین، تیراژ بالا چاپ و رنگی بودن باعث افزایش هزینه در چاپ است. برای اصلاع از صفر تا صد قیمت چاپ دیجیتال کتاب به سایت شبدا پرینت مراجعه کنید.

سوالات متداول کاربران

مهمترین مزیت چاپ کتاب به روش دیجیتال چیست؟

از مزیت اصلی آن می توان به چاپ کتاب در تیراژ پایین حتی یک جلد با سرعت بالا اشاره کرد.

مهمترین مزیت چاپ افست کتاب چیست؟

از مزیت اصلی چاپ افست میتوان به قیمت بسیار مناسب چاپ کتاب در تیراژ بالا اشاره کرد. 

کدام چاپ بهتر است چاپ افست یا دیجیتال؟

به تیراژ کتابی که میخواهید چاپ کنید بستگی دارد اگر تیراژ بالای ۵۰۰ جلد باشد چاپ افست مناسب است و اگر تیراژ کتاب پایین است چاپ به روش دیجیتال مناسب است.

برای چاپ کتاب های سفارشی یا هدیه چه نوع چاپی مناسب است؟

چاپ به روش دیجیتال زیرا در بهترین کیفیت رنگی و در کمترین زمان ممکن کتاب شما را چاپ می کند.

برای چاپ کتاب در تیراژ پایین عجله دارم کدام چاپ بهتر است؟

چاپ به روش دیجیتال . در این چاپ می توانید کمتر از نصف روز کتاب های خود را از چاپخانه تحویل بگیرید

آیا میتوان در تیراژ بالا چاپ کتاب از روش دیجیتال استفاده کرد ؟

بله اما از نظر اقتصادی بصرفه نیست.

کلام آخر

اگر یک نویسنده تازه کار و نوپا هستید و یا قصد دارید کتاب خود را در تیراژ پایین به صورت هفتگی چاپ کنید و چاپ به روش دیجیتال را بهترین گزینه برای چاپ کتابتان میدانید، حتما به سایت شبدا سر بزنید. ما در شبدا برای وقت مشتری ارزش قائل هستیم و در کمترین زمان ممکن کتاب شما را با بهترین کیفیت چاپ میکنیم. یک پیشنهاد ویژه ! شما میتوانید در هر کجا که هستید سفارشات خود را در شبدا ثبت کنید و هزینه ارسال را مهمان ما باشید. پس بدون معطلی سفارش چاپ دیجیتال کتاب تان را در شبدا ثبت کنید و در صورت داشتن هرگونه سوال آن را با ما درمیان بگذارید تا راهنمای شما در این مسیر باشیم. 

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *

با ما کار کنید

۹:۰۰ صبح - ۷:۰۰ شب

برای ما بنویسید

Shabdadigital@gmail.com

با ما تماس بگیرید ۹ صبح - ۸ شب

۰۹۱۲ ۲۸۸ ۵۲۵۴