طراحی و چاپ مجله شبدا

مجله، از پرطرفدارترین نشریات عمومی است. طراحی مجله همان کاری است که باعث می‌شود مجله شما از سایر نشریات موجود متمایز شده و طرفداران بیشتری را به خود جذب نماید.

آنچه در چاپ مجله اهمیت دارد تنها محتوای آن نیست! خواننده‌ای که می‌خواهد آن را مطالعه کند، باید تجربه بصری مناسبی را هم دریافت نماید. از آنجایی که رضایت مخاطبان باعث می‌شود مجله شما پر بازدیدتر شود؛ لذا طراحی و چاپ مجله را باید به صورت کاملاً اصولی اجرا کنید تا نتیجه کار عالی‌تر از همیشه باشد.

تعریف مجله

مجله یکی از رسانه‌های پرکاربرد و پرطرفدار است که به شکل کتابچه‌ای چاپ شده و برای اهداف مختلف مثل آموزش، افزایش آگاهی و دانش، ایجاد سرگرمی، تبلیغات و… استفاده می‌شود. برخی از مجله‌ها می‌توانند مخاطبان مختلفی را داشته و تنها برای دسته مشخصی از افراد نوشته نشده باشند.

انواع مجله

انواع مجله بر اساس زمان انتشار: مجلات را به دسته های ذیل تقسیم بندی کرد:

هفته نامه، ماهنامه، فصلنامه، سالنامه

  • مجلاتی که اخبار و گزارش‌ها را ارائه می‌دهند باید بروز باشند، پس ترجیحاً باید به صورت هفته نامه یا ماهنامه ارائه شوند.
  • مجلاتی هم که برای گزارش‌ها علمی و تخصصی به کار ‌می‌روند، ترجیحاً به صورت ماهنامه، فصلنامه و یا حتی سالنامه نوشته خواهند شد.

انواع مجله براساس محتوا و مخاطبان

مجلات علمی: مجلات علمی را می‌توانیم در دسته مجلات تخصصی هم قرار دهیم. در این مجلات هدف این است که مقالات تخصصی و علمی معرفی شده و بررسی گردند. در ساختار این نوع از مجله‌ها سعی می‌شود تصاویر و محتوا‌های علمی به دور از طرح‌های گرافیکی پیچیده ارائه گردند.

مجلات دانشجویی: طراحی و چاپ مجله‌های دانشجویی را می‌توان برای دو گروه از مخاطبان انجام داد؛ همه دانشجویان، اساتید و کادر دانشگاهی و یا دانشجویان گروهی خاص از رشته‌ها. در هر صورت، در این مجلات، گزارش‌ها، مقالات، اخبار و هر آنچه به دانشگاه و دانشجویان مربوط باشد در قالب محتوایی کاملاً حرفه‌ای و با جلوه‌های بصری مناسب ارائه می‌شود.

مجلات تخصصی: در مجلات تخصصی، اطلاعات مربوط به هر رشته تخصصی در قالب جلوه‌های زیبا ارائه می‌شود. مخاطب این دسته از مجلات برای مثال پزشکانی هستند که دوست دارند در جریان پیشرفته‌ترین متد‌های پزشکی قرار بگیرند و یا مهندسینی که دوست دارند از نرم‌افزار‌های جدید و بروز آگاهی یابند.

مجلات عمومی: این دسته از مجلات برای همه گروه مخاطبان مناسب خواهند بود و درباره یک موضوع مشخص سخن نگفته‌اند. محتوای مجلات عمومی شامل اخبار، گزارش‌ها، مقالات سلامتی و… است و می‌تواند موضوعات مرتبط و یا غیر مرتبط را دربر بگیرد.

مجلات داخلی سازمان: دسته‌ی دیگری از مجلات که به منظور افزایش آگاهی و یا ایجاد سرگرمی برای افراد داخل یک سازمان طراحی شده‌اند، مجلات داخلی هستند. مخاطب این دسته از مجلات افرادی هستند که درون سازمان فعالیت دارند.

ویژگی های مجله

طراحی ظاهری مناسب

اولین ویژگی یک مجله خوب این است که طراحی ظاهری مناسبی داشته باشد. هرچه ظاهر صفحات مجله جذاب‌تر باشد، مخاطبان برای خواندن آن بیشتر ترغیب خواهند شد.

محتوای مفید و جذاب

اگر محتوا مفید و به اندازه کافی جذاب نباشد، حتی با وجود ظاهر منحصربه‌فردی که برای مجله در نظر گرفته‌اید، مخاطبان را از دست خواهید داد.

تناسب بخش‌های مختلف

در ابتدا باید هدف کلی مجله مشخص شود و سپس تمامی بخش‌های آن در جهت همین هدف نوشته شوند. پراکندگی موضوعات و عناوین، باعث پرش ذهن خواننده و نارضایتی او خواهد شد.

طراحی و چاپ مجله

طراحی مجله یا صفحه‌آرایی اقدامی است که طی آن بین بخش‌های نوشتاری، تصاویر و فضا‌های خالی مجله روابطی منطقی برقرار شده و به عبارتی، طی آن مجله سازمان یافته می‌شود. طراحی مجله برای ایجاد جذابیت در صفحات و ایجاد کردن حس راحتی و سهولت در مخاطبان هنگام مطالعه مجله، ضروری است. با رعایت کردن کامل اصول طراحی مجله، مخاطب از مطالعه آن نه تنها خسته نخواهد شد؛ بلکه برای ادامه دادن آن هم ترغیب می‌شود.

در طراحی و چاپ مجله، باید تخصص کافی به کار گرفته شود. آنچه به تنهایی می‌تواند جذابیت مجله شما را تعیین کند، طراحی زیبا و منحصربه‌فردی است که در آن به کار گرفته‌اید. وقتی مجله‌ای برای فروش به پیشخوان‌های روزنامه و یا مجله وارد می‌شود، چیزی که آن را از بقیه مجلات پر زرق و برق متمایز می‌کند و باعث می‌شود فروشش بیشتر شود، طراحی ظاهری مناسب آن خواهد بود.

اصول طراحی و چاپ مجله

در طراحی مجله ۳ اصل کلی وجود دارد که به شرح زیر خواهند بود.

طراحی ساختار کلی مجله: در گام ابتدایی که برای طراحی و چاپ مجله برمی‌داریم، باید ساختاری کلی برای جلد و متون مجله را تعیین نماییم و قالبی را برای آن مشخص کنیم. با این کار، هویت مجله و ساختار بخش‌های مختلف آن تعیین خواهد شد و ادامه روند بسیار ساده‌تر و قانون‌مندتر صورت خواهد پذیرفت.

صفحه‌آرایی مجله: به منظور صفحه‌آرایی کردن مجلات، باید بین بخش‌های نوشتاری و بصری موجود در صفحه‌های مجله هماهنگی ایجاد شود. این کار، متون و تصاویر را با نظم بیشتری در کنار یکدیگر قرار خواهد داد و خواندن مجله را برای مخاطب ساده‌تر خواهد کرد.

طراحی جلد مجله: مهم‌ترین و جذاب‌ترین کاری که در طراحی و چاپ مجله انجام می‌شود، طراحی جلد مجله است. طرح روی جلد مجله باید به صورتی ایجاد شود که مخاطب با دیدن آن، در ذهن خود به محتوایی که در داخل مجله است پلی بزند و به عبارتی از محتوای داخل مجله آگاهی یابد.

اولین چیزی که در جلد مجله می‌تواند نظر مخاطب را به خود جلب کند، نام مجله خواهد بود. پس توجه داشته باشید که نام مجله را با فونت مناسب و به درستی روی آن چاپ کنید. همچنین نوشتن بخشی از محتوا‌های داخلی مجله بر روی جلد آن می‌تواند تا حدودی مخاطب را از موضوع مجله آگاه کند.

نمونه کارها

سوالات متداول

پس از مشخص شدن تعداد صفحات و بخش‌های مورد نیاز در مجله شما، مدت زمان مورد نیاز برای کامل شدن آن تعیین خواهد شد.

لوگو مجله یکی از عناصری است که همیشه در آن ثابت خواهد ماند. برای طراحی این بخش از مجله، طراح باید درباره لوگوتایپ و یا تایپوگرافی اطلاعات کافی داشته باشد و با استفاده از حروف و تصاویر گرافیکی، مشخصه‌ای جذاب و تماشایی را برای شما طراحی کند.

هزینه برای صفحات مجله ثابت بوده و پس از تعیین تعداد صفحات، می‌توان هزینه کلی را تعیین نمود.

در هر بخشی از مجله که از متنی کپی شده استفاده کرده باشید، لازم است منبع آن متن را ذکر نمایید.

خدمات دیگر شبدا

با ما کار کنید

۹:۰۰ صبح - ۷:۰۰ شب

برای ما بنویسید

Shabdadigital@gmail.com

با ما تماس بگیرید ۹ صبح - ۸ شب

۰۹۱۲ ۲۸۸ ۵۲۵۴