طراحی و چاپ کاتالوگ شبدا

این روز‌ها بازار رقابت بین شرکت‌های مختلف حسابی داغ شده است. همه آن‌ها در تلاش هستند از طریقی محصولات و خدمات خود را تبلیغ کنند و اینگونه، مشتریان بیشتری را به طرف خود جذب نمایند. یکی از راه‌های تبلیغات که این روز‌ها بسیار هم رواج پیدا کرده است، طراحی و توزیع کاتالوگ یا کالانما است. اما آیا همه کاتالوگ‌ها می‌توانند به یک اندازه مخاطبان را به خود جذب کنند؟ قطعاً خیر! چاپ کاتالوگ نیازمند مهارت بالایی است تا بتواند مخاطبان را متوجه خود سازد.

کاتالوگ چیست؟

در برخی از تعاریف کاتالوگ را به عنوان کتابچه‌ای معرفی می‌کنند که به معرفی و تبلیغ محصولات و خدمات شرکت‌ها می‌پردازد. اما در تعریف کلی آن می‌توانیم بگوییم کاتالوگ هرگونه اوراقی است که می‌تواند به شما در گسترش برندتان کمک کند.

انواع کاتالوگ

از نظر سایز

کاتالوگ‌ها را می‌توان در ابعاد مختلفی طراحی نمود. رایج‌ترین اندازه‌هایی که برای کاتالوگ‌ها درنظر گرفته می‌شوند، سایز A4 و A5 هستند.

از نظر شکل ظاهری

کاتالوگ‌ها را می‌توان بسته به سلیقه مشتری در شکل‌های مختلفی طراحی کرد؛ اما رایج‌ترین اشکالی که برای آن استفاده می‌کنند مستطیل و مربع هستند. مستطیل‌ها را می‌توان به صورت افقی و عمودی تقسیم‌بندی کرد.

انواع کاتالوگ

از نظر جنس

جنسی که بیشتر برای ساخت کاتالوگ استفاده می‌شود، گلاسه است. کاغذ‌های گلاسه نرم‌تر هستند و از جذابیت ظاهری بیشتری هم برخودارند و به تبع هزینه بیشتری را هم خواهند داشت. اما شما می‌توانید براساس سلیقه و نیازتان، جنس‌های دیگری را هم برای طراحی کاتالوگ سفارش دهید.

از نظر گرماژ کاغذ‌های مصرفی

گرماژ کاغذ‌های مختلف متفاوت است. منظور از گرماژ این است که کاغذی در ابعاد ۱۰۰ سانتی‌متر در ۱۰۰ سانتی‌متر، چقدر وزن دارد؟ مثلاً اگر کاغذی در این ابعاد ۳۰۰ گرم وزن داشته باشد، گرماژ آن ۳۰۰ خواهد بود. در چاپ کاتالوگ؛ برای جلد، از کاغذ‌های با گرماژ بیشتر و برای صفحات، از کاغذ‌های با گرماژ کمتر استفاده می‌شود.

از نظر نوع تبلیغات

براساس اینکه قرار است برای چه برند و یا شرکتی تبلیغات صورت بگیرد، می‌توانیم نوع طراحی کاتالوگ را تعیین کنیم. مثلاً کاتالوگ‌های فروشگاهی، شرکتی و مواد غذایی هریک با یکدیگر تفاوت‌هایی در طراحی خواهند داشت.

از نظر نوع صحافی

برای اینکه صفحات کاتالوگ از یکدیگر جدا نشوند، باید صحافی گردند. در چاپ کاتالوگ، روش‌های مختلفی برای صحافی کردن وجود دارد که در ادامه آن‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

چرا چاپ کاتالوگ شبدا پرینت؟

نمونه کارها

سوالات متداول

بله، اگر از کاغذ گلاسه به تنهایی استفاده شود، ممکن است پس از مدتی بر اثر اصطکاک صفحات با دست مشتریان، تصاویر و نوشته‌ها کم رنگ‌تر شوند. می‌توان برای جلوگیری از این مسأله، روی گلاسه را با استفاده از پوششی مثل سلفون پوشانید.

معمولاً برای جلد کاتالوگ بهتر است از گلاسه‌های با گرماژ بیشتر مثل ۲۰۰ یا ۳۰۰ استفاده کنید و برای صفحات داخلی از گرماژ کمتر مثل ۱۱۵ تا ۲۰۰.

نمی‌توان به صورت ثابت هزینه‌ای را برای طراحی و چاپ کاتالوگ درنظر داشته باشیم. از آنجایی که عوامل مختلفی مثل جنس کاغذ، اندازه کاتالوگ، تعداد صفحات، نوع طراحی و… می‌توانند در تعیین قیمت آن مؤثر باشند، لذا پس از اتمام کار می‌توانید از هزینه آن مطلع شوید.

بله، شما می‌توانید هر تعداد تیراژی که بخواهید را از قبل تعیین کنید.

اگر قرار است تصاویر را به نمایش بگذارید، استفاده از گلاسه براق برای نمایش جذابیت‌های آنها بهتر است. اما اگر کاتالوگ شما نوشته‌های زیادی دارد، بهتر است از گلاسه‌های مات استفاده کنید که بازتاب نور کمتر شده و مطالعه راحت‌تر شود.

خدمات دیگر شبدا

با ما کار کنید

۹:۰۰ صبح - ۷:۰۰ شب

برای ما بنویسید

Shabdadigital@gmail.com

با ما تماس بگیرید ۹ صبح - ۸ شب

۰۹۱۲ ۲۸۸ ۵۲۵۴